Dlho uvažujem o tom , či má vôbec význam sa zamýšľať a hovoriť o poriadku , vlastne viac o neporiadku v blízkosti Hrona a prítokov väčších , či menších potôčikov vlievajúcich sa do hlavného toku. Neviem či aj v súčasnosti sa tejto téme venujú na základných školách, skôr mám dojem podľa toho , čo okolo seba vidím, že nie. Dovolím si však prehlásiť , že už niekoľko rokov sa v pomerne úzkej skupine ľudí podieľam na odstraňovaní neporiadku z brehov Hrona , ale aj menších potôčikov. Takúto očistnú akciu sme zorganizovali niekoľkokrát spoločne s pracovníkmi ŠOP prírody a to hlavne na úseku meandrov poniže Telgártu. Venovali sme sa tomu už za čias socializmu. Dokonca sa podarilo vybaviť peniaze ,v tom čase ešte Kčs , za dva dni bolo na brehu niekoľko sto vriec odpadu. Paľo Medveď „ Šrotár“ poskytol Aviu bodrel bol preč. Avšak ako dlho to vydrží to je otázne. Je to záhadou , ale najviac neporiadku sa nachádza v blízkosti osád a bojím sa ich pomenovať, aby som sa nedopustil nejakého zločinu a na záver života si skomplikoval život zápisom do registra trestov.
Niekoľkokrát sme ako organizácia , v zmysle zákona o rybárstve upozornili kompetentné orgány na odpad v blízkosti tokov, ktorý by mohol ohroziť kvalitu vody. Klobúk dolu, zabezpečili odstránenie, no dokedy to vydržalo. Choďte sa pozrieť do Zadných Halán , tam kde je pár domov , vľavo a popri tečie potôčik. Ak máte slabší žalúdok , tak tam však radšej nechoďte. Pokiaľ nebudeme problémy pomenovávať priamo a otvorene nedosiahneme nič. Najlepšie ten bordel vidno v jarnom období nájdete tu odpad od kočíkov, kobercov, kabátov, plienok, proste všetko, čo už doma netreba. Keď je veľká voda najmä po búrkach sa to postupne zachytáva po konároch popri brehu, fľaše vyplaví na breh a tak máme zase čo robiť. Potvrdí to aj Mišo Rusko s manželkou a dcérou keď sme na jar tohto roku zbierali na lúkach tesne nad Breznom.
Neviem či by nebolo dobre sa zamyslieť nad používaním sa kamerových systémov na problémových miestach. Či by to bol zásah do práv a slobôd občana, nechám na iných , ale prípadné sankcie vykompenzujú investície do techniky sa určite sa rýchlo vrátia. Keď aj nie , aspoň bude poriadok a možno sa na oplátku prídu pozrieť na našu prírodu z krajín, ktoré som spomenul, čím výrazným spôsobom podporíme rozvoj cestovného ruchu a tým aj drobných podnikateľov v rôznych oblastiach nášho regiónu.
Poznám veľa ľudí, ktorí odchádzajú do zahraničia za peknou prírodou, do Španielska, Chile, Fínska, Slovinska , Nórska za rybami, peknými zážitkami. Nie je to lacná záležitosť, ale stojí to zato. Niekoľkokrát som bol v Nórsku. Sú tri možnosti lietadlom, autobusom, alebo autom. Autom je to vyčerpávajúce, ale najviac zážitkov. Sú viaceré možnosti, ale najzaujímavejšie je to do Nemecka odtiaľ trajektom do Švédska , až na sever a odtiaľ do Nórska. Sú to dva dni 3500 km cesty, ale stojí to za to. Keby ste videli tie odpočívadlá, no radosť ísť na potrebu, všetko nerez, niekde aj teplá voda. Skúste sa ísť pozrieť na Mýto pod Ďumbierom ku „ Kyslej“, škoda to komentovať.
Už aj v Nórsku však už začíname zanechávať stopy. Po brehoch nachádzame plechovky od piva, škatuľky od cigariet, PET fľaše a podobne. Pýtali sme sa , prečo je tam taký poriadok ,dostali sme odpoveď, že v minulosti boli zavedené prísne tresty. Nestane sa , aby Vám niečo odcudzili. Ak si nepokradneme medzi sebou, tak aj o rok si nájdeme veci tam, kde si to necháme resp. zabudneme.
V žiadnom prípade nechcem urážať, ani porovnávať našu prírodu s ktoroukoľvek inou na svete, každá má svoje čaro, je krásna inak, len tú našu si prosím vážme a tak sa k nej správajme.
Július Kýpeť – vedúci RS